İçeriğe geç

İşletme, İktisat ve Sosyal Bilimler İçin Matematik

İşletme, İktisat ve Sosyal Bilimler İçin Matematik

Önsözden

İşletme, Ekonomi ve diğer Sosyal Bilimler alanlarında okuyan Sevgili öğrenciler;

Sizler için Temel Matematik I (Matematik I) ve Temel Matematik II (Matematik II) derslerine yönelik hazırlamış olduğum “İşletme, İktisat ve Sosyal Bilimler için Matematik” adlı kitabımın amacı; sizlerin temel matematik düzeylerini belirli bir seviyeye getirmek, temel matematik kavramlarını yerleştirmek ve pekiştirmek, bu kavramların işletme ve iktisat problemlerinin çözümünde kullanılmalarını sağlamaktır. Kaynak olarak yararlanabileceğiniz çok sayıda matematik kitabı olmasına rağmen, her üniversitenin öğrencileri tarafından kendi öğretim üyesinin ders kitabı talep edilir hale gelmiştir. Bu dönemde özellikle işletme ve iktisat problemlerinin çözümüne ilişkin başvuru kaynaklarına daha çok gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle çok sayıda Türkçe kaynağı bulunan matematik kitaplarına farklılık getirmek amacıyla bu kitapta işletme ve iktisat problemlerine ağırlık verilmeye çalışılmış ve örnek problemler ile desteklenmiştir. Matematik bilgilerinin işletme ve iktisat problemlerinin çözümüne ışık tutabilmesi ve rehberlik edebilmesi için hazırlamış olduğum bu kaynağın uzun yıllar sizlere yol göstereceğini ümit etmekteyim. Bu kitabı farklı kılmak ve katkı sağlamak amacıyla bölüm sonlarına çözümlü çalışma soruları ve çoktan seçmeli sorular da eklenmiştir.

Siz sevgili öğrencilerimizi geleceğe hazırlamak amacıyla sunduğum bu ilk kitabımda gözden kaçan eksiklikler ve farkına varılmamış hatalarım olduysa, bu konuda sizlerden gelecek katkılarla ve her türlü görüşünüz ile sorunların en aza indirilebileceğini ümit etmekteyim.

Son olarak siz değerli öğrencilerimiz HOŞ GELDİNİZ… Sizleri aramızda görmekten mutluluk duymaktayım. Üniversite hayatınızda başarı merdivenlerini koşarak çıkmanız dileğiyle…

Akademik hayatımın başlamasından bugüne kadar bana rehberlik etmiş, bilgi ve birikimime katkı sağlamış ve bana her zaman yol göstermiş olan sayın hocam Prof. Dr. Yılmaz Tulunay başta olmak üzere, diğer tüm sayın hocalarıma ve İşletme Fakültesi çalışanlarına teşekkür ederim.

Kitabın tasarımından, baskı ve dağıtımına kadar emeği geçen DORA Yayınevi personeline teşekkür ederim.

Çalışmalarımdan dolayı bugüne kadar gösterdiği sabır, fedakârlık ve yardımları için sevgili aileme çok teşekkür ederim.

“İşletme, İktisat ve Sosyal Bilimler için Matematik” adlı kitabımın öğrencilerime dersten başarılı olmaları için yardımcı kaynak oluşturması dışında çok daha önemlisi problem çözme ve sayısal düşünme alışkanlıklarını kazandırması yönünde yararlı bir kaynak olmasını dilerim.

Prof. Dr. Ergün EROĞLU

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi

Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı

İstanbul, Şubat 2017

Tarih:Genel
Önceki yazıyı okuyun:
Temel Matematik

Kapat